Jak si správně vybrat longboard?

Delší prkna s většími koly. To jsou, jednoduše řečeno, longboardy. Používají se do městského provozu, do parku či na cyklostezky (tzv. cruising) nebo i mimo město na pořádné povození (downhill, freeride, carving). Při troše cviku z nich dostanete i slušnou rychlost a parádní požitek z jízdy.

Každý styl jízdy má své zástupce a každý z vás hledá něco trochu jiného. Proto jsme pro Vás připravili základní rozdělení longboardů, na základě kterého byste se měli být schopni rozhodnout, který longboard je pro vás ten nejvhodnější.

Chcete využívat longboard jako přibližovadlo do školy? Budete jezdit výhradně ve městě?

Pokud je odpověď ano, tak bychom vám doporučili longboardy, které mají kratší desky, měkká kolečka a v ideálním případě zvedlou zadní část, které se říka "kicktail". Díky zvednuté patce se vám bude s longboardem mnohem lépe manipulovat, hravě zvládnete obrubník na každém rohu či nečekanou červenou na přechodu.

Máte rádi pohodičkovou jízdu na cyklostezce podél řeky nebo v parku?

Potom bychom vám doporučili nejznámější typ longboardu ve tvaru kapky či ryby. Jedná se o vůbec první longboard, který byl kdy vyroben, a těší se největší oblibě nejenom mezi našimi zákazníky, ale mezi lidmi na celém světě. V angličtině se tomuto typu longboardu říká pintail longboard. Tento long je naprosto ideálním kompromisem mezi longem do města a longem na downhill. Longboard není ani moc vysoký, takže je víc stabilní, na druhou stranu ani moc nízký, což je typické pro longy na freeride či sjezd. Těchto vlastností byste v parku moc nevyužili. Zvolte tedy zlatou střední cestu, co délky prkna týče, a užijete si mnoho zábavy.

Jsi profík nebo prostě jenom miluješ adrenalin a rychlost?

Tak pro tebe tu máme zcela odlišný typ longboardů. Pokud jsi zastáncem obrovských rychlostí a dlouhých sjezdů, kde ti je jenom o to, abys přežil (:-D), tak je potřeba zvolit long, který má nízko položené těžiště, desky jsou vyrobeny z tlustého a tuhého materiálu.

V případě, že si při sjezdech rád užiješ zatáčky a nějaké to driftování, tak pro tebe bude vhodný longboard s uchycením trucků DT, nízkým profilem a s kolečky, která mají kulatou hranu a vysokou tvrdost.

Rád "tancuješ"? Ne, neděláme si srandu! Takto se říká těm, kteří si při sjezu užívají velké množství zatáček a vlní se na longu jako sličná slečna u tyče. Pro tento druh jízdy bychom doporučili longboardy na carving.

48125-clim-thumb-xxl-ibiza-resident-refresco-2682-jpg

Výhody Longboardů

  • kvalita a životnost (7 vrstev kanadského javoru)
  • hravost a měkkost prkna
  • široké využití
  • stabilita prkna

Nevýhody Longboardů

  • cena (která je ale vyvážená životností)

Longa vyber podle toho, na co ho chceš. Jestli lítáš po městě a chceš prkno jako přibližovadlo, rozhodně neprohloupíš, když vezmeš Zebbie nebo Tribal Curves. Naopak do kopců, resp. z kopců oceníš spíš prkna Safari Kush a San Fran! Longa u nás seženeš od 1319 Kč!

Nejoblíbenější značky