Toxické látky a očista těla

Díky stereotypnímu stravování, odchylkám od zdravého jídla a vnějším vlivům (kosmetické přípravky) je naše tělo neustále vystavováno toxickým látkám. Ačkoliv organismus přirozeně nepřetržitě tyto látky detoxikačními systémy odstraňuje, jednou za čas je vhodné mu v tomto počínání pomoci a případné akumulované toxiny z těla odstranit.

Nadměrná toxická zátěž může způsobovat řadu problémů počínaje akné, alergiemi (na kosmetiku, mléko, lepek), únavou, přes neschopnost nabírat svalovou hmotu nebo hubnout, ukládání tuků až po syndrom zvýšené propustnosti střev, který může vyústit nejen v nepříjemný život, ale i velký problém. Někteří z nás mají detoxikační systémy silnější, někteří slabší. Jak moc lidskému tělu vadí konkrétní alergeny a toxiny proto nelze paušalizovat.

air-carbon-chimney-39553

Toxickým a alergenním látkám se nelze úplně vyhnout. Lze však plánovaně (a dočasně) snížit jejich vystavování se na minimum. Jedním z největších zdrojů je strava. Zpravidla se jedná o jídlo, které vzniklo rukou člověka a selský rozum je klasifikuje jako nezdravé. Ale i při nadměrné konzumaci relativně přírodních produktů (pečivo a další obilné produkty, mléko a mléčné produkty) může docházet k vybudování intolerancí a alergií. To je sice malinko jiné téma, ale k očistě patří.

Dalším poměrně velkým zdrojem je kosmetika. Často levná, tuctová kosmetika, zubní pasty, krémy, šampony a sprchové gely, mýdla obsahují řadu látek, které pronikají do kůže a tělo se s nimi musí vypořádat.

Vnější vlivy jsou na minimalizaci nejobtížnější zdroj. Souvisí nejčastěji se stravou – myslete na to, jakým způsobem jídlo upravujete a kde bylo, než se vyskytlo u vás na talíři. Tepelná úprava na nevhodných olejích (panenské a veškeré tekuté oleje – nepoužívat na pánev!), skladování a ohřívání v plastových krabičkách (zdroje známého BPA a dalších). Také chemicky upravené ovoce a zelenina jsou zdrojem toxických, tělu nebezpečných látek.

 Obrázek článku

Jak postupovat při detoxikaci?

  1. Používejte přírodní kosmetiku – certifikované přírodní výrobky – např. mýdla/sprchové gely z mrtvého moře - Manufaktura
  2. změňte jídelníček, vyřaďte alergenní potraviny (obiloviny, zejm. lepek, cukr, mléko)
  3. upřednostňujte rostlinnou stravu – odlehčete alespoň na pár dní střevům
  4. Pomozte trávicímu traktu – fermentované výrobky, trávicí enzymy – doporučujeme kefír (pokud možno domácí), kysané zelí (syrové!)
  5. Omezte nebo vyřaďte stimulanty – Káva sice obsahuje spoustu prospěšných látek, ale čeho je moc…
  6. Dodejte tělu dostatek vitaminů a minerálů – zabezpečte organismus, v období plánované detoxikační kůry mimořádně důležité!
  7. Podpořte detoxikaci vhodnými potravinami – bylinné čaje (např. Everest Ayurveda)
  8. Dodržujte půsty

Půsty? To mám být ohladu? Ano, občas ano! Při hladovění totiž probíhá detoxikace nejintenzivněji! Zkuste nesnídat, popř. posunout snídani co nejdále. Po několika hladových dopoledních vyzkoušejte i celodenní půsty (ne déle než 24 hodin). Ničeho se nebojte, tělo to vydrží! Samozřejmě v klidných dnech bez velké fyzické zátěže.

 

Máte-li pocit, že je toho moc, postupujte postupně. Některé kroky jsou samozřejmě součástí zdravého života a je vhodné je dodržovat stále – např. nezávadná kosmetika. I když vše nedodržíte, vždy směřujte co nejblíže k přírodě!

TIP: Nezávadnou kosmetiku a další dobré věci koupíte např. na brainmarket.cz.

Nejoblíbenější značky