Recept na bolavá záda a špatnou pozici ramen - vis na hrazdě!

Znáte to – na kancelářské nebo školní židli se kroutíte, po dlouhých hodinách už nevíte, jak si sednout. Dlouhé a nepřirozené sezení mění naše tělo víc, než se zdá. Tělo se totiž (jako každý organismus) adaptuje na to, co s ním děláte. A protože spoustu lidí dnes většinu svého dne prosedí, adaptace těla do této pozice se dost projevuje.

Při dlouhém sezení (na rozdíl od dřepění) trpí nohy špatným prokrvením, záda a potažmo ramena, která se dostávají ochabnutím a zkrácením některých svalů do nepřirozených pozic. Při velmi časté práci na PC se dokonce v podobě různé výšky usazení ramen časem projeví i asymetrické držení myši!

 Jak to napravit? Prostým a jednoduchým visem na hrazdě!

Jak na to? Najděte si dostatečně vysokou hrazdu (abyste nohama nedosáhli na zem) a:

  • Zvolte široký úchop
  • Lopatky a ramena uvolněte, pusťte nahoru k uším a nechte gravitaci dělat svou práci
  • Zatněte zadek, mírně podsaďte pánev a zpevněte břicho, aby vám nevylézala žebra (záda se v bederní oblasti příliš neprohnula)
  • Zhluboka dýchejte
  • Cítíte tah v ramenou, pažích, prsních svalech? To je správně! Napravujete zkrácené. Zůstaňte uvolněni a pokuste se tato místa prodýchat.

A dál? Opětovná aktivace lopatek

  • Stále ve visu stáhněte lopatky, resp. ramena zpět dolů a chvíli podržte
  • Opět uvolněte a vraťte se pomalu do plného visu
  • Opakujte ve 3 sériích po 6 opakováních

zdroj: eattoperform.com

Toto cvičení provádějte například několikrát týdně v rámci tréninku, alespoň ve zmíněných 3 sériích po 6 opakováních nebo kdykoliv během dne, třeba při pauze. Pokud nemáte dost silný úchop nebo nedokážete ve visu lopatky stáhnout dolů, trénujte s pomocí odporové gumy nebo na nízké hrazdě za pomoci nohou. A pokud máte možnost, pověste se prostě kdykoliv jdete kolem hrazdy. Pro návrat k přirozenosti držení těla je skvělé pořídit si hrazdu tam, nejvíc nasedíte, a občas se odlepit od židle a trochu si zacvičit! Zlepší to nejen vaše záda, ale i produktivitu ????

Pokud sháníte hrazdu domů/do kanclu, neváhejte se mrknout k nám na e-shop. zde

Ke srovnání Quasimodova hrbu může posloužit také nástroj od firmy Blackroll zvaný Posture. Naleznete též na našem e-shopu.

Nejoblíbenější značky